zapamiętaj mnie RejestracjaPrzypomnienie hasła
Home » Publikacje » "Tajemnica szybu południowego" Maciej Bartków

"Tajemnica szybu południowego" Maciej Bartków

2012-09-15 16:55:00, dodał: Kuba, autor: Kuba

Któż z nas nie natknął się nigdy na lokalne opowieści o ukrytych tu i ówdzie skarbach, zrabowanych w czasach drugiej wojny światowej? Który z nas, eksploratorów, nigdy nie marzył  o zgłębianiu tajemnic wojennych i zagadek związanych z niejasną działalnością nazistów na naszych ziemiach? W końcu kto z nas nie pragnął przynajmniej raz stanąć oko w oko z obiektem owianym legendą i nie spróbować na własną rękę dociec prawdy ukrytej głęboko pod gruzami i stertami zardzewiałego metalu?


Z jedną z takich legend w swojej książce zatytułowanej "Tajemnica szybu południowego" mierzy się Maciej Bartków. Od razu warto nadmienić, że autor w rzetelny i profesjonalny sposób przybliża nam jedną z wielu tajemnic miasta Bytom, a dokładnie enigmę kopalni Miechowice, która już po wojnie rozbudzała wyobraźnię okolicznych mieszkańców i badaczy tajemnic.


Schemat owej enigmy jest bardzo prosty, żeby nie rzec, wręcz sztampowy. Mamy opuszczoną kopalnię, mamy relacje świadków, w końcu mamy ogólną teorię o nazistach ukrywających nieprzebrane skarby w chodnikach Miechowickich czeluści. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy ruch eksploratorski z roku na rok staje się coraz bardziej prężną i poważną instytucją, przybliżenie całej sprawy w powyższym stylu dla wielu trąci przesadzoną sensacją i egzageracją. Na szczęście nie na kartach tej książki.


To co szczególnie cieszy, to fakt że autor przedstawia całą sprawę z godnym pochwały profesjonalizmem. Chciałoby się rzec, że cała treść jest jakby od linijki. Na początku wyczerpujący i pouczający rys historyczny, dzieki któremu możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat Miechowickiej kopalni. Następnie osobny rozdział poświęcony południowemu szybowi, który płynnie przechodzi w bezsprzecznie najciekawszą część książki, a mianowcie cztery teorie dotyczące zapomnianych ładunków leżących głęboko pod ulicami Bytomia. Podziemna fabryka? Tajne dokumenty Gestapo? A może jednak złoto. Ciężkie, lśniące sztaby złota. Poukładane równo w chodnikach, do których dostępu bronią zwały ziemi i plątanina rdzy?


Nie będę odkrywał wszystkich kart. Co jest dalej, najlepiej przekonać się samemu sięgając  po tę pozycję, a jest naprawdę ciekawie. Zwłaszcza w rozdziałach czwartym i siódmym. Ci, którzy sięgają po tego typu literaturę dla taniej sensacji i niczym nie popartych pseudo naukowych domysłów, srodze się zawiodą. "Tajemnica szybu południowego" to rzetelnie napisana książka, pełna historycznych faktów, autentycznych zdjęć i planów sytuacyjnych, które jeszcze lepiej pozwolą nam zrozumieć opowiadaną tu historię. Podczas lektury jedynym niemiłym momentem była ta chwila kiedy zorientowałem się, że to już ostatnia kartka, ostatnia strona i ot, przeczytałem całość. Na szczęście chwilę później spowodowany tym żal ustąpił miejsca rozbudzonej wyobraźni i rozmyślaniom, która z postawionych teorii może być tą jedyną, najprawdziwszą.


Z pewnością kiedyś południowy szyb otworzy swoje podwoje i wszelkie spoczywające tam sekrety wydostaną się na światło dzienne. Do tego czasu pozostaje nam jedynie analizować, dociekać i dalej zgłębiać szarady pozostawione przez nazistowskiego okupanta.

 

Wydawnictwo: TECHNOL, Kraków 2012 Kup książkę "Tajemnica szybu południowego" Maciej Bartków
Format: 145x205
Oprawa: broszurowa
Ilość stron: 190


Komentarze (0)

This thread has been closed from taking new comments.