zapamiętaj mnie RejestracjaPrzypomnienie hasła
Home » Eksploracje & obiekty » Ruiny Stacji Warta - Częstochowa

Ruiny Stacji Warta - Częstochowa

2012-07-12 15:58:00, dodał: Kuba, autor: Kuba

Częstochowa Warta to nazwa zlikwidowanej stacji kolejowej w Częstochowie.

Przed 1934 rokiem znajdowała się tu ładownia. Stacja znajdowała się na wschód od dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej Częstochowa Główna, na staromiejskiej wyspie. Powstała na początku XX wieku jako końcowy punkt jednej z linii częstochowskiego węzła kolejowego, doprowadzonej do zakładów farbiarskich i papierniczych. Obok budynku znajdowały się semafory świetlne. Stacja nie posiadała własnej kasy biletowej. 22, 25 i 28 września oraz 1, 4 i 7 października 1942 roku, niemieccy żołnierze dokonali deportacji 40 tys. Żydów z getta częstochowskiego do obozu zagłady w Treblince za pomocą pociągów odprawianych ze stacji kolejowej Częstochowa Warta.

Dawny budynek stacji został zaraz po wojnie zburzony, a obecny został zaadaptowany przez ówczesne PKP z budynku gospodarczo-mieszkalnego. Z powodu zamknięcia zakładów przemysłowych na wyspie, linia została zlikwidowana, do dziś zachował się zrujnowany budynek stacji. Budynek był używany po wojnie w charakterze mieszkalnym. Do stacyjki w późniejszych czasach prowadził jeden ślepy tor zakończony kozłem oporowym. Rozebrany w latach 80. Poza tym były też trzy tory do elektrociepłowni Zawodzie. Ostatni pociąg z węglem przyjechał tu w 1997 roku. Większą część torów prowadzących do stacji rozkradziono.

20 października 2009 roku dokonano odsłonięcia, zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie budynku stacyjnego, pomnika pamięci Żydów wywiezionych do Treblinki. Autorem pracy jest Samuel Willenberg. W zrujnowanym budynku stacji Warta ówczesny prezydent miasta zaproponował urządzenie małego muzeum poświęconego eksterminacji częstochowskich Żydów. Inicjatywę poparło PKP S.A., jednak prywatny współwłaściciel budynku zażądał zaporowej ceny, które miasto nie było w stanie wyłożyć. Obecnie stan budynku niekwalifikuje go do remontu.


Komentarze (0)

This thread has been closed from taking new comments.