zapamiętaj mnie RejestracjaPrzypomnienie hasła
Home » Muzea & wystawy » Collins Barracks - Dublin - 23.04.2009

Collins Barracks - Dublin - 23.04.2009

2012-06-13 18:10:00, dodał: Kuba, autor: Magda & Kuba

Collins Barracks (Dún Uí Choileáin) to jedno z ciekawszych Dublińskich muzeów. W przeszłości goszczące zarówno brytyjskie siły zbrojne jak i garnizony irlandzkiej armii przez trzy wieki, koszary były najstarszym, ciągle używanym tego typu obiektem na świecie. Obecnie Narodowe Muzeum Irlandii (National Museum of Ireland, Decorative Arts and History).

Pierwotnie nazywane zwyczajnie Koszarami (The Barraks) a później Królewskimi Koszarami (The Royal Barraks). Nazwa została zmieniona na Collins Barraks po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego w 1922r.

Zbudowane w 1702, rozbudowywane w późnym wieku XVIII i w XIXw. Główne budynki są utrzymane w stylu neoklasycznym. Od 1997 roku koszary stały się miejscem wystaw kolekcji Narodowego Muzeum Irlandii. Oprócz Królewskiego Szpitala Kilmainham koszary są najwcześniejszym państwowym budynkiem w Dublinie. Pierwotnie przeznaczony na posiadłość Księcia Ormonde, kompleks posiada kilka dużych skwerów, każdy otwierający się na południową stronę. Na wschodniej i zachodniej stronie największego placu (Clarke's Square) znajduja się kolumnowe arkady, a główne budynki maja granitową fasadę.

Theobald Wolfe Tone, jeden z przywódców powstania z 1798r był więziony, postawiony przed sądem wojskowym i skazany za zdradę w The Barraks. W ciągu XIX wieku przez koszary przewinęło się ok 1,500 żołnierzy różnych pułków piechoty.

Na mocy Traktatu angielsko-irlandzkiego koszary zostały oddane żołnierzom Wolnego Państwa Irlandii w grudniu 1922r. Prawie natychmiast przemianowano je na Collins Barraks na cześć Michael'a Collins'a, naczelnego dowódcy sił zbrojnych Wolnego Państwa, który został zabity tamtego roku. Koszary były bazą sił Armii Wolnego Państwa w ciągu Irlandzkiej Wojny Domowej i przez 70 lat domem jednostek Wschodniego Dowództwa Irlandzkich Sił Obronnych. Piąty batalion piechoty po raz ostatni wymaszerował z koszar w 1997 roku ustępując miejsca Narodowemu Muzeum Irlandii.

Jako część demilitaryzacji, koszary zostały poddane znaczącej przebudowie, włączając adaptację i połączenie dwóch stron Clarke Square szklaną konstrukcją. Sekcja Sztuk Dekoracyjnych i Historii Muzeum Narodowego mieszcząca się w koszarach posiada wystawy poświęcone historii wojska.

Większość galerii skupionych jest na sztuce, rzemiośle, włączając wystawy na temat: irlandzkich monet i waluty, srebra stołowego, mebli, ludowego życia i strojów, ceramiki, wyrobów ze szkła itd. Wystawy obejmuja również artefakty takie jak wazony Etrusków, rękawice ochronne króla Williama z bitwy nad Boyne, koło ratunkowe i wiosło wydobyte z wraku RMS Lusitania i osobisty notatnik Wolfe Tone'a z czasu kiedy był więziony w the Barraks.

Wstęp do muzeum jest darmowy.

Źródła: Military Heritage of Ireland, National Museum of Ireland (www.museum.ie)

PS: W czasie kiedy mieliśmy możliwość zwiedzenia w muzeum był wprowadzony absolutny zakaz fotografowania ekspozycji, który z różnym skutkiem starali się egzekwować ochroniarze. Niemożność używania aparatu zmusiła nas do partyzanckiego fotografowania aparatem w telefonie. Jakość zdjęć pozostawia sporo do życzenia, ale wychodzimy z założenia, że lepszy rydz niż nic.


Komentarze (0)

This thread has been closed from taking new comments.